Mercedes-Benz Vito Bus "Herzogenrath fire department"
Product number:
048668
Listprice:
€11.50
To accomplish its tasks, the city Herzogenrath maintains an auxiliary fire brigade. It safeguards the city area of about 33 square kilometers with a central fire and emergency station and three fire trucks. The MB Vito is crew car with the radio call sign Florian Kreis Aachen 4-19-2 – positioned in Herzogenrath.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Herzogenrath |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 64 x 36 x 30 mm |
| Weight | 12.5 g |
| Release Date | September/October 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
To accomplish its tasks, the city Herzogenrath maintains an auxiliary fire brigade. It safeguards the city area of about 33 square kilometers with a central fire and emergency station and three fire trucks. The MB Vito is crew car with the radio call sign Florian Kreis Aachen 4-19-2 – positioned in Herzogenrath.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Herzogenrath |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 64 x 36 x 30 mm |
| Weight | 12.5 g |
| Release Date | September/October 2010 |