Mercedes-Benz Vito bus "Bremerhaven fire department"
Product number:
091374
Listprice:
€14.50
The series of Bremerhaven fire engines is continued with the Mercedes-Benz Vito bus. The red-yellow model features two flashing lights and the respectivecity arms on the doors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremerhaven |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 22.8 g |
| Release Date | May/June 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The series of Bremerhaven fire engines is continued with the Mercedes-Benz Vito bus. The red-yellow model features two flashing lights and the respectivecity arms on the doors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremerhaven |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 22.8 g |
| Release Date | May/June 2014 |