Mercedes-Benz Vito Bus "Aachen fire engines"
Product number:
049245
Listprice:
€13.50
The fire brigade Aachen operates the original of this Mercedes-Benz Vito, which is utilized as rapid response vehicle in the border triangle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Berufsfeuerwehr Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 24 g |
| Release Date | July/August 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade Aachen operates the original of this Mercedes-Benz Vito, which is utilized as rapid response vehicle in the border triangle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Berufsfeuerwehr Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 24 g |
| Release Date | July/August 2011 |