Mercedes-Benz Vito "Bremen fire department"
Product number:
046893
Listprice:
€11.75
Since May 2005, the Bremen City Fire Department operates the latestMB Vito as an emergency coordination vehicle. The vehicle, named 01/11-03, is stationed at Department 1 and ready for call 24hrs a day. The Herpa miniature version features all realistic details of the original, full-sized version.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 36 x 29 mm |
| Weight | 12.5 g |
| Release Date | January/February 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Since May 2005, the Bremen City Fire Department operates the latestMB Vito as an emergency coordination vehicle. The vehicle, named 01/11-03, is stationed at Department 1 and ready for call 24hrs a day. The Herpa miniature version features all realistic details of the original, full-sized version.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 36 x 29 mm |
| Weight | 12.5 g |
| Release Date | January/February 2006 |