Mercedes-Benz Vito BF3 "Riga Mainz"
Product number:
092111
Listprice:
€22.50
To transport oversized goods on the roads a heavy load escort vehicle is required Europe-wide. Riga Mainz manages these tasks with an own Mercedes-Benz Vito – the model also features the respective warning equipment.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riga Mainz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 24.5 g |
| Release Date | September/October 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
To transport oversized goods on the roads a heavy load escort vehicle is required Europe-wide. Riga Mainz manages these tasks with an own Mercedes-Benz Vito – the model also features the respective warning equipment.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riga Mainz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 24.5 g |
| Release Date | September/October 2015 |