Mercedes-Benz Vario Kasten "Berlin fire department"
Product number:
091039
Listprice:
€14.50
The fire brigade Berlin operates this Mercedes-BenzVario in current design as compact fire engine. The vehicle is based at the fire station Berlin Mitte.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Berlin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 25.9 g |
| Release Date | January/February 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade Berlin operates this Mercedes-BenzVario in current design as compact fire engine. The vehicle is based at the fire station Berlin Mitte.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Berlin |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 25.9 g |
| Release Date | January/February 2014 |