Mercedes-Benz Vario cargo van "fire department Bremen"
Product number:
046510
Listprice:
11,25 €
Bremen’s fire department introduced this special equipment vehicle in September 1999. It supplies of respiratory equipment in emergency operation. The series of Bremen’s fire department vehicles is to be continued.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 28.5 g |
| Release Date | March/April 2005 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Bremen’s fire department introduced this special equipment vehicle in September 1999. It supplies of respiratory equipment in emergency operation. The series of Bremen’s fire department vehicles is to be continued.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 28.5 g |
| Release Date | March/April 2005 |