Mercedes-Benz T2 Vario LRF "Essen fire department"
Product number:
270298
Listprice:
€14.88
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Essen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33.3 g |
| Production date | 05/2004 |
| Limited quantity | 1000 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Essen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33.3 g |
| Production date | 05/2004 |
| Limited quantity | 1000 |