Mercedes-Benz T2 platform with canvas cover"fire department logistics"
Product number:
091596
Listprice:
€17.50
A classic from Herpa’s mold pool is returned as logistic vehicle for fire brigades. The Mercedes-Benz T2 is equipped with flatbed and tarpaulin.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Logistik |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 35 mm |
| Weight | 28.3 g |
| Release Date | September/October 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A classic from Herpa’s mold pool is returned as logistic vehicle for fire brigades. The Mercedes-Benz T2 is equipped with flatbed and tarpaulin.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Logistik |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 35 mm |
| Weight | 28.3 g |
| Release Date | September/October 2014 |