Mercedes-Benz T2 LF 8/6 „Stuttgart fire department“
Product number:
297172
Listprice:
26,50 €
A partial edition of this exclusive model is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Stuttgart-Weilimdorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 35 mm |
| Weight | 35.5 g |
| Production date | 11/2010 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A partial edition of this exclusive model is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Stuttgart-Weilimdorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 35 mm |
| Weight | 35.5 g |
| Production date | 11/2010 |
| Limited quantity | 500 |