Mercedes-Benz T2 LF 8/6 "Alsdorf fire department"
Product number:
090995
Listprice:
€19.50
The auxiliary fire brigade in Alsdorf in the border triangle near Aachen still operates this Mercedes-Benz T2 with a Ziegler fire-fighting superstructure. Herpa reactivates the tools for this vehicle and produces the model as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Alsdorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.8 g |
| Release Date | November/December 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The auxiliary fire brigade in Alsdorf in the border triangle near Aachen still operates this Mercedes-Benz T2 with a Ziegler fire-fighting superstructure. Herpa reactivates the tools for this vehicle and produces the model as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Alsdorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.8 g |
| Release Date | November/December 2013 |