Mercedes-Benz Streamspace 2.5 interchangeable box trailer "UPS"
Product number:
308045
Listprice:
€39.95
Box trailer trucks like this one are operated by the logistics company UPS in hub-to-hub-traffic. Now also available as accessory for model railways or the showcase, the interchangeable boxes can also be placed individually thanks to the articulated stands. (© and TM 2017 UPS. All rights reserved. Used under express license.)
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | UPS |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Brown-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Release Date | November/December 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Box trailer trucks like this one are operated by the logistics company UPS in hub-to-hub-traffic. Now also available as accessory for model railways or the showcase, the interchangeable boxes can also be placed individually thanks to the articulated stands. (© and TM 2017 UPS. All rights reserved. Used under express license.)
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | UPS |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Brown-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Release Date | November/December 2017 |