Mercedes-Benz Sprinter Ziegler "Torgelow fire department"
Product number:
090391
Listprice:
€19.50
Next to other fire engines, the fire brigade Torgelow operates this Mercedes-Benz Sprinter with Ziegler superstructure as immediate response vehicle. The vehicle in Ziegler design also features the city crest on the doors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Torgelow |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 28.6 g |
| Release Date | March/April 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Next to other fire engines, the fire brigade Torgelow operates this Mercedes-Benz Sprinter with Ziegler superstructure as immediate response vehicle. The vehicle in Ziegler design also features the city crest on the doors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Torgelow |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 28.6 g |
| Release Date | March/April 2013 |