Mercedes-Benz Sprinter with high roof "Europcar"
Product number:
092753
Listprice:
€22.95
In 1949, Europcar was established in France, and has become one of the biggest car rentals in Europe. Herpa realized one of the volume vehicles in the current design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Europcar |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 26.7 g |
| Release Date | January/February 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1949, Europcar was established in France, and has become one of the biggest car rentals in Europe. Herpa realized one of the volume vehicles in the current design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Europcar |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 26.7 g |
| Release Date | January/February 2017 |