Mercedes-Benz Sprinter with high roof "Circus Roncalli"
Product number:
092784
Listprice:
€24.95
For the 40th anniversary, Circus Roncalli had this Mercedes-Benz Sprinter designed. Especially the comprehensive design was a real challenge for Herpa’s production department, but of course also makes the model a genuine Highlight.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Roncalli |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 26.9 g |
| Release Date | January/February 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the 40th anniversary, Circus Roncalli had this Mercedes-Benz Sprinter designed. Especially the comprehensive design was a real challenge for Herpa’s production department, but of course also makes the model a genuine Highlight.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Roncalli |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 26.9 g |
| Release Date | January/February 2017 |