Mercedes-Benz Sprinter TSF "fire department Kranenburg"
Product number:
049917
Listprice:
€18.50
The local fire brigade Kranenburg near Stade, operatesthis portable pump on a Mercedes-Benz Sprinter. The one-time edition model features the original’s two beacon lights and the appropriate door writing.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Kranenburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 28.6 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The local fire brigade Kranenburg near Stade, operatesthis portable pump on a Mercedes-Benz Sprinter. The one-time edition model features the original’s two beacon lights and the appropriate door writing.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Kranenburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 28.6 g |
| Release Date | May/June 2012 |