Mercedes-Benz Sprinter "THW Kitzingen"
Product number:
048934
Listprice:
€17.50
The THW (German Federal Agency for Technical Relief) in Kitzingen, Franconia, operates this MB Sprinter as equipment vehicle. The upper body matches the one of the fire brigade TSF, but without ladder on the roof.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 29.5 g |
| Release Date | January/February 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The THW (German Federal Agency for Technical Relief) in Kitzingen, Franconia, operates this MB Sprinter as equipment vehicle. The upper body matches the one of the fire brigade TSF, but without ladder on the roof.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 29.5 g |
| Release Date | January/February 2011 |