Mercedes-Benz Sprinter semi-bus "Rhede fire Department command vehicle"
Product number:
093620
Listprice:
€24.95
Following the fire engine of the fire-brigade in Rhede near the Dutch border, Herpa now releases the command vehicle based on a Mercedes-Benz Sprinter. In the rear, the vehicle features extensive red and yellow warning stripes.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Rhede |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.9 g |
| Release Date | July/August 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Following the fire engine of the fire-brigade in Rhede near the Dutch border, Herpa now releases the command vehicle based on a Mercedes-Benz Sprinter. In the rear, the vehicle features extensive red and yellow warning stripes.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Rhede |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.9 g |
| Release Date | July/August 2018 |