Mercedes-Benz Sprinter semi-bus "Bühl Fire department"
Product number:
092425
Listprice:
€22.50
Following the Audi Q5 Herpa realized a second model based on the fire brigade Bühl in Baden. The fire brigade utilizes the Mercedes-Benz Sprinter as equipment vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Bühl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 26.5 g |
| Release Date | May/June 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Following the Audi Q5 Herpa realized a second model based on the fire brigade Bühl in Baden. The fire brigade utilizes the Mercedes-Benz Sprinter as equipment vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Bühl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 26.5 g |
| Release Date | May/June 2016 |