Mercedes-Benz Sprinter RTW "Spital Uster" (CH)
Product number:
047784
Listprice:
€17.50
The in the last quarter newly designed Fahrtec van body will also be realized on this rescue vehicle. The hospital Uster in Switzerland (near Zurich) operates the original Mercedes-Sprinter 06.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spital Uster |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 31 g |
| Release Date | May/June 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The in the last quarter newly designed Fahrtec van body will also be realized on this rescue vehicle. The hospital Uster in Switzerland (near Zurich) operates the original Mercedes-Sprinter 06.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Spital Uster |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 31 g |
| Release Date | May/June 2008 |