Mercedes-Benz Sprinter RTW "Essen fire department"
Product number:
047982
Listprice:
€16.50
In Essen, the fire department is also responsible for transportation of injured and therefore equipped with the appropriate technology and the necessary fleet. Original of this model is a Mercedes-Benz Sprinter with a Fahrtec ambulance setup. The vehicle was recently commissioned and features the latest technology.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Essen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 31 g |
| Release Date | November/December 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Essen, the fire department is also responsible for transportation of injured and therefore equipped with the appropriate technology and the necessary fleet. Original of this model is a Mercedes-Benz Sprinter with a Fahrtec ambulance setup. The vehicle was recently commissioned and features the latest technology.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Essen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 31 g |
| Release Date | November/December 2008 |