Mercedes-Benz Sprinter refrigerated distribution vehicle "Heimfrost Schumacher"
Product number:
091718
Listprice:
22,50 €
Heimfrost with headquarters in Delmenhorst supplies many households all over Germany with frozen goods. This distribution vehicle was based on the current Mercedes- Benz Sprinter.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schumacher |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Pure white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 27.9 g |
| Release Date | November/December 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Heimfrost with headquarters in Delmenhorst supplies many households all over Germany with frozen goods. This distribution vehicle was based on the current Mercedes- Benz Sprinter.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schumacher |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Pure white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 27.9 g |
| Release Date | November/December 2014 |