Mercedes-Benz Sprinter "Police"
Product number:
047654
Listprice:
€12.50
The police bus model is released based on the Mercedes Sprinter without specific country emblem and without assignment to a certain police department. The silver base color is imprinted with green warning marks and the “Polizei” logo.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 27.7 g |
| Release Date | January/February 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The police bus model is released based on the Mercedes Sprinter without specific country emblem and without assignment to a certain police department. The silver base color is imprinted with green warning marks and the “Polizei” logo.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 27.7 g |
| Release Date | January/February 2008 |