Mercedes-Benz Sprinter Koffer "Spedition Wirtz"
Product number:
093286
Listprice:
24,95 €
New type! With a new box superstructure and a matching roof spoiler Herpa enhances the pick-up truck range. Original of this model is a vehicle of the forwarder Wirtz from Bornheim near Bonn. With this vehicle, Wirtz mainly transports goods for the electronics industry like mobile phones.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wirtz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 27.5 g |
| Release Date | September/October 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! With a new box superstructure and a matching roof spoiler Herpa enhances the pick-up truck range. Original of this model is a vehicle of the forwarder Wirtz from Bornheim near Bonn. With this vehicle, Wirtz mainly transports goods for the electronics industry like mobile phones.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wirtz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 27.5 g |
| Release Date | September/October 2017 |