Mercedes-Benz Sprinter Kasten HD "UPS"
Product number:
093408
Listprice:
€19.95
New in the Herpa range are vehicles of the logistics company United Parcel Service, which are in general released as one-time editions. The Company was established in the USA in 1907 and has been operating under today´s known name since 1919. (© and TM 2017 UPS. All rights reserved. Used under express license.)
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | UPS |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.1 g |
| Release Date | November/December 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New in the Herpa range are vehicles of the logistics company United Parcel Service, which are in general released as one-time editions. The Company was established in the USA in 1907 and has been operating under today´s known name since 1919. (© and TM 2017 UPS. All rights reserved. Used under express license.)
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | UPS |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.1 g |
| Release Date | November/December 2017 |