Mercedes Benz Sprinter Kasten HD "Bundespolizei"
Product number:
093316
Listprice:
19,95 €
Distinctive about the vehicles of the Federal Police is the white base color. A current Mercedes-Benz Sprinter is now released as van with high roof and blue marking and features a warning light bar and a beacon light.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bundespolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 26.9 g |
| Release Date | September/October 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Distinctive about the vehicles of the Federal Police is the white base color. A current Mercedes-Benz Sprinter is now released as van with high roof and blue marking and features a warning light bar and a beacon light.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bundespolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 26.9 g |
| Release Date | September/October 2017 |