Mercedes-Benz Sprinter "Hamburg fire department"
Product number:
048125
Listprice:
€16.50
In Hamburg, the fire brigade is also responsible for transporting injured people which is why they are equipped with the necessary equipment and fleet. Role model for our miniature was a Mercedes-Benz Sprinter with a Fahrtec ambulance body.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 31 g |
| Release Date | March/April 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Hamburg, the fire brigade is also responsible for transporting injured people which is why they are equipped with the necessary equipment and fleet. Role model for our miniature was a Mercedes-Benz Sprinter with a Fahrtec ambulance body.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 31 g |
| Release Date | March/April 2009 |