Mercedes-Benz Sprinter Fahrtecrescue vehicle "Salzgitter Plant Fire department"
Product number:
092340
Listprice:
€22.50
Herpa has already realized various vehicles of the plant fire brigade Salzgitter. The series is now enhanced with this Mercedes-Benz Sprinter with Fahrtec superstructure.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Werkfeuerwehr Salzgitter AG |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 30.8 g |
| Release Date | March/April 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa has already realized various vehicles of the plant fire brigade Salzgitter. The series is now enhanced with this Mercedes-Benz Sprinter with Fahrtec superstructure.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Werkfeuerwehr Salzgitter AG |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 30.8 g |
| Release Date | March/April 2016 |