Mercedes-Benz Sprinter Fahrtec RTW "Städteregion Aachen"
Product number:
094535
Listprice:
€27.95
From the Aachen region in the border triangle of Germany, the Netherlands, and Belgium, Herpa realizes this current ambulance with Fahrtec bodywork, which is used by the rescue service throughout the region.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Städteregion Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | Luminous yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 34 g |
| Release Date | May/June 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
From the Aachen region in the border triangle of Germany, the Netherlands, and Belgium, Herpa realizes this current ambulance with Fahrtec bodywork, which is used by the rescue service throughout the region.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Städteregion Aachen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | Luminous yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 34 g |
| Release Date | May/June 2019 |