Mercedes-Benz Sprinter Fahrtec RTW "Siegen fire department"
Product number:
090674
Listprice:
€16.50
This striking Fahrtec superstructure variant with luminous red decals is operated by the fire brigade of the district town Siegen. A collector’s model is now also released from Herpa.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Siegen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 30.9 g |
| Release Date | May/June 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This striking Fahrtec superstructure variant with luminous red decals is operated by the fire brigade of the district town Siegen. A collector’s model is now also released from Herpa.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Siegen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 30.9 g |
| Release Date | May/June 2013 |