Mercedes-Benz Sprinter Fahrtec RTW "Rettungsdienst Dülmen"
Product number:
093675
Listprice:
27,95 €
This current Mercedes-Benz Sprinter with Fahrtec box superstructure is operated by rescue services in Dülmen, district Coesfeld in North Rhine-Westphalia. The vehicle rear is designed with luminous red and luminous yellow stripes.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rettungsdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33.7 g |
| Release Date | May/June 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This current Mercedes-Benz Sprinter with Fahrtec box superstructure is operated by rescue services in Dülmen, district Coesfeld in North Rhine-Westphalia. The vehicle rear is designed with luminous red and luminous yellow stripes.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rettungsdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33.7 g |
| Release Date | May/June 2018 |