Mercedes-Benz Sprinter Fahrtec RTW "Munich Fire department"
Product number:
092029
Listprice:
€19.50
In Munich, the fire brigade also upgrades the ambulance vehicle fleet with new Mercedes-Benz Sprinters and Fahrtec superstructures.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr München |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.6 g |
| Release Date | July/August 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Munich, the fire brigade also upgrades the ambulance vehicle fleet with new Mercedes-Benz Sprinters and Fahrtec superstructures.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr München |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.6 g |
| Release Date | July/August 2015 |