Mercedes-Benz Sprinter Fahrtec RTW "Heinsberg rescue service"
Product number:
048941
Listprice:
€16.50
The rescue service in Heinsberg in the border triangle G/B/NL operates this MB Sprinter with Fahrtec body. At the rear, the model features the original’s flashy large-scale stripe design in yellow and red.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rettungsdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 60 x 36 x 122 mm |
| Weight | 32 g |
| Release Date | January/February 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The rescue service in Heinsberg in the border triangle G/B/NL operates this MB Sprinter with Fahrtec body. At the rear, the model features the original’s flashy large-scale stripe design in yellow and red.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rettungsdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 60 x 36 x 122 mm |
| Weight | 32 g |
| Release Date | January/February 2011 |