Mercedes-Benz Sprinter Fahrtec-RTW "Fire brigade Düsseldorf"
Product number:
094627
Listprice:
€28.95
The fire brigade in Düsseldorf is once again providing originals for miniature models at Herpa. This Mercedes-Benz Sprinter with a Fahrtec body and elaborate printing will be produced in a one-time edition as a miniature model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Düsseldorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33.7 g |
| Release Date | July/August 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade in Düsseldorf is once again providing originals for miniature models at Herpa. This Mercedes-Benz Sprinter with a Fahrtec body and elaborate printing will be produced in a one-time edition as a miniature model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Düsseldorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33.7 g |
| Release Date | July/August 2019 |