Mercedes-Benz Sprinter Fahrtec RTW "Feuerwehr Augsburg
Product number:
049177
Listprice:
€19.50
The Augsburg fire brigade was founded in 1849 and is therefore the oldestFire brigade in Bavaria. Today it belongs to the third largest fire department in BavarianSpace. The Augsburger Wehr is among firefighters and model buildersAmong other things, known for their conspicuous design. The one with these extraNews appearing Mercedes-Benz Sprinter with a driving creation is thereforedesigned in the typical blue-red color scheme. The edition of this model is strictlimited.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Berufsfeuerwehr Augsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33 g |
| Production date | 03/2011 |
| Release Date | March/April 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Augsburg fire brigade was founded in 1849 and is therefore the oldestFire brigade in Bavaria. Today it belongs to the third largest fire department in BavarianSpace. The Augsburger Wehr is among firefighters and model buildersAmong other things, known for their conspicuous design. The one with these extraNews appearing Mercedes-Benz Sprinter with a driving creation is thereforedesigned in the typical blue-red color scheme. The edition of this model is strictlimited.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Berufsfeuerwehr Augsburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 33 g |
| Production date | 03/2011 |
| Release Date | March/April 2011 |