Mercedes-Benz Sprinter Fahrtec RTW "Bremerhaven fire department"
Product number:
090902
Listprice:
€16.50
In Bremerhaven, the Mercedes-Benz Sprinter with Fahrtec superstructure is operated as MICU. The striking yellow-red decals are enhanced by blue writings. Additional fire brigade models of this coastal town are scheduled.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremerhaven |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.6 g |
| Release Date | September/October 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Bremerhaven, the Mercedes-Benz Sprinter with Fahrtec superstructure is operated as MICU. The striking yellow-red decals are enhanced by blue writings. Additional fire brigade models of this coastal town are scheduled.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremerhaven |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.6 g |
| Release Date | September/October 2013 |