Mercedes-Benz Sprinter Fahrtec rescue vehicle "Bundeswehrkrankenhaus Hamburg"
Product number:
092333
Listprice:
€22.50
This ambulance is based at the German military hospital in Hamburg and is utilized for rescue operations and for patient transports.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Leipzig |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 30.5 g |
| Release Date | March/April 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This ambulance is based at the German military hospital in Hamburg and is utilized for rescue operations and for patient transports.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Leipzig |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 30.5 g |
| Release Date | March/April 2016 |