Mercedes-Benz Sprinter "Dresden fire department"
Product number:
048118
Listprice:
13,87 €
In Dresden too, the fire brigade transports injured people. For that, they operate several emergency vehicles in their fleet. Original of this model is a Mercedes-Benz Sprinter with a Fahrtec ambulance body.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Dresden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 31 g |
| Release Date | March/April 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Dresden too, the fire brigade transports injured people. For that, they operate several emergency vehicles in their fleet. Original of this model is a Mercedes-Benz Sprinter with a Fahrtec ambulance body.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Dresden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 31 g |
| Release Date | March/April 2009 |