Mercedes-Benz Sprinter doublecabin with canvas cover "Feuerwehr Mainhausen"
Product number:
091817
Listprice:
€18.50
The fire brigade in Mainhausen operates this brand-new Mercedes-Benz Sprinter as equipment car. The vehicle features the authentic striking red-yellow writing.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Mainhausen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 35 mm |
| Weight | 28.9 g |
| Release Date | March/April 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade in Mainhausen operates this brand-new Mercedes-Benz Sprinter as equipment car. The vehicle features the authentic striking red-yellow writing.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Mainhausen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 35 mm |
| Weight | 28.9 g |
| Release Date | March/April 2015 |