Mercedes-Benz Sprinter doublecabin with box "DRK Disaster Control NRW"
Product number:
091961
Listprice:
€19.50
New type! The Mercedes-Benz Sprinter with crew cab of the Disaster Control NRW is released with Herpa’s new box superstructure. Over 240 of these medical services equipment vehicles were acquired country-wide for various relief organizations.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | disaster assistance |
| Material | plastic |
| Color | Creamy |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28.1 g |
| Release Date | May/June 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The Mercedes-Benz Sprinter with crew cab of the Disaster Control NRW is released with Herpa’s new box superstructure. Over 240 of these medical services equipment vehicles were acquired country-wide for various relief organizations.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DRK Deutsches Rotes Kreuz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | disaster assistance |
| Material | plastic |
| Color | Creamy |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28.1 g |
| Release Date | May/June 2015 |