Mercedes-Benz Sprinter double cabin with canvas "Fire Department Kehl"
Product number:
094931
Listprice:
€27.95
In Kehl in Baden-Württemberg, the fire brigade uses the Mercedes-Benz Sprinter with double cab as an equipment car transporter. The tarpaulin body of the Herpa model, based on the box, will be elaborately printed.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Kehl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 32.6 g |
| Release Date | November/December 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Kehl in Baden-Württemberg, the fire brigade uses the Mercedes-Benz Sprinter with double cab as an equipment car transporter. The tarpaulin body of the Herpa model, based on the box, will be elaborately printed.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Kehl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 32.6 g |
| Release Date | November/December 2019 |