Mercedes-Benz Sprinter double cabin "Colonia"
Product number:
046978
Listprice:
€9.75
Gottfried Schönges founded the Colonia Towing Company in 1945, starting out with an old Opel Blitz towtruck. Today, the company operates a fleet of 250 vehicles, including 75 crane vehicles, ranging from 7,5 t industrial cranes to 500 t telescope cranes, as well as special vehicles designed for rescue, towing, loading and heavy-duty transporting services.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Colonia |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 24.7 g |
| Release Date | March/April 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Gottfried Schönges founded the Colonia Towing Company in 1945, starting out with an old Opel Blitz towtruck. Today, the company operates a fleet of 250 vehicles, including 75 crane vehicles, ranging from 7,5 t industrial cranes to 500 t telescope cranes, as well as special vehicles designed for rescue, towing, loading and heavy-duty transporting services.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Colonia |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 24.7 g |
| Release Date | March/April 2006 |