Mercedes-Benz Sprinter Delfis "Johanniter Muenster"
Product number:
049702
Listprice:
€16.50
In Münster, Westphalia, the first aid unit of the Johanniter (Knights of St. John of Jerusalem) operate the current Mercedes-Benz Sprinter with superstructure of Ambulanz Mobile Schönebeck.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Die Johanniter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 29.6 g |
| Release Date | March/April 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Münster, Westphalia, the first aid unit of the Johanniter (Knights of St. John of Jerusalem) operate the current Mercedes-Benz Sprinter with superstructure of Ambulanz Mobile Schönebeck.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Die Johanniter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 29.6 g |
| Release Date | March/April 2012 |