Mercedes-Benz Sprinter Delfis "Johanniter Giessen"
Product number:
049122
Listprice:
€16.50
With the distinctive Delfis roof superstructure, the current ambulance of the Knights Hospitallers from Giessen is released. The white model features the authentic city outline of Giessen.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Die Johanniter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With the distinctive Delfis roof superstructure, the current ambulance of the Knights Hospitallers from Giessen is released. The white model features the authentic city outline of Giessen.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Die Johanniter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | May/June 2011 |