Mercedes-Benz Sprinter crew transporter with trailer "Berlin-Mid Federal Agency for Technical Relief, Logistics"
Product number:
091107
Listprice:
€19.50
The logistics section of the TWH Berlin-Mid (Federal Agency for Technical Relief) operates this Mercedes-Benz Sprinter with a small covered trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 35.5 g |
| Release Date | January/February 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The logistics section of the TWH Berlin-Mid (Federal Agency for Technical Relief) operates this Mercedes-Benz Sprinter with a small covered trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 35.5 g |
| Release Date | January/February 2014 |