Mercedes-Benz Sprinter Bus with car trailer "ADAC Rückholdienst"
Product number:
091855
Listprice:
€24.50
The Yellow Angels are also available for their members abroad and return vehicles and passengers with this vehicle combination.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40.5 g |
| Release Date | March/April 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Yellow Angels are also available for their members abroad and return vehicles and passengers with this vehicle combination.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40.5 g |
| Release Date | March/April 2016 |