Mercedes-Benz Sprinter bus high roof "Rescue Car Dülmen Emergency Service"
Product number:
093934
Listprice:
€24.95
Following the Fahrtec RTW of the Westphalian emergency service Dülmen we now release the second vehicle, a Mercedes-Benz Sprinter bus. The vehicle features closed side windows and is produced as one-time Edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rettungsdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.1 g |
| Release Date | September/October 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Following the Fahrtec RTW of the Westphalian emergency service Dülmen we now release the second vehicle, a Mercedes-Benz Sprinter bus. The vehicle features closed side windows and is produced as one-time Edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rettungsdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30.1 g |
| Release Date | September/October 2018 |