Mercedes-Benz Sprinter bus high Roof "Police Department North Rhine-Westphalia"
Product number:
094368
Listprice:
€24.95
The police in North Rhine-Westphalia use this Mercedes-Benz Sprinter for special operations, also as a press contact point at events.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White / blue / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.9 g |
| Release Date | March/April 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The police in North Rhine-Westphalia use this Mercedes-Benz Sprinter for special operations, also as a press contact point at events.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White / blue / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 29.9 g |
| Release Date | March/April 2019 |