Mercedes-Benz Sprinter bus high roof "Duesseldorf fire department"
Product number:
049764
Listprice:
€14.50
The fire brigade Duesseldorf utilizes the current Mercedes-Benz Sprinter with the registration D-US 8015 as crew transport vehicle. The miniature model also features the original’s roof identification.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Düsseldorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | March/April 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade Duesseldorf utilizes the current Mercedes-Benz Sprinter with the registration D-US 8015 as crew transport vehicle. The miniature model also features the original’s roof identification.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Düsseldorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 30 g |
| Release Date | March/April 2012 |