Mercedes-Benz Sprinter Bus high roof crew transport vehicle "Holzminden fire department"
Product number:
092074
Listprice:
€22.50
The fire brigade Holzminden is equipped extremely well for a fire brigade in a 20,000 citizen town because of the three big industrial plants inter alia Stiebel Eltron. This crew transport vehicle is especially utilized for the brigade’s youth work
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Holzminden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 76 x 36 mm |
| Weight | 27 g |
| Release Date | July/August 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade Holzminden is equipped extremely well for a fire brigade in a 20,000 citizen town because of the three big industrial plants inter alia Stiebel Eltron. This crew transport vehicle is especially utilized for the brigade’s youth work
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Holzminden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 76 x 36 mm |
| Weight | 27 g |
| Release Date | July/August 2015 |